A nyári melegben, nincs is frissítőbb, mint fürdőzni egy jót. A közép-európai városokban azonban ez nem biztos, hogy jó ötlet: a városi felszíni vizek 65%-a csak a minimális minőségi előírásoknak felel meg. Az UrbanBlueHealth projekt célja javítani ezt az állapotot.
A közép-európai térség 5 országának 8 intézményének összefogásával jött létre az UrbanBlueHealth elnevezésű Interreg CE projekt, melynek koordinátora a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ.
A projekt feladatai között szerepel a városi természetes vizeket érintő egészségügyi szempontból releváns hatások felmérése, a problémák azonosítása és új megoldások kidolgozása a városokban, városok közelében található tavak és folyószakaszok tisztítására, hogy a bennük való fürdőzés biztonságos legyen a lakosság számára.
A felméréshez több dedikált strand komplex vizsgálata történik meg a projekt 30 hónapos futamideje alatt. A partnerek helyspecifikus és egységes módszertan alapján is vizsgálják a vízminőséget befolyásoló szennyező hatásokat és paramétereket (szennyvízbevezetés, vízvirágzás, klímaváltozás, antimikrobiális rezisztencia terjedése stb.). Az eredmények alapján akciótervek készülnek és valósulnak meg a strandok üzemeltetői által. Az alkalmazott megoldási javaslatok egy digitális platformon keresztül más városok számára is elérhetővé válnak.
További információ a projektről: https://www.interreg-central.eu/projects/urbanbluehealth/