Az EU-JAMRAI 2 projekt párizsi indulásával új fejezet nyílt az antimikrobiális rezisztencia elleni egységes európai küzdelemben. Az EU-JAMRAI projekt sikere után az EU-JAMRAI 2 keretében már 30 ország 120 szervezete közösen lép fel az antimikrobiális rezisztencia ellen, egységes választ adva erre a sürgető közegészségügyi problémára.
2024. február 13-án, Párizsban az Európai Bizottság, a döntéshozók és 30 ország szervezetei közösen indították útjára az Együttes Fellépés az Antimikrobiális Rezisztencia és az Egészségügyi Ellátással Összefüggő Fertőzések elleni Projekt folytatását (EU-JAMRAI 2). A francia Egészségügyi és Orvostudományi Kutatóintézet (Inserm) koordinálásával, a francia Egészségügyi Minisztérium támogatásával ez a konzorcium még hatékonyabban kívánja felvenni a harcot az antimikrobiális rezisztenciával.
Az antimikrobiális rezisztencia egy súlyos közegészségügyi probléma, ami évente több mint 35.000 ember halálát okozza az Európai Unió (EU)/Európai Gazdasági Térség (EGT) országaiban, világszerte pedig 1,3 millió ember halálához vezet.
A 4 éven át zajló EU-JAMRAI 2 „Joint Action” projektben a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) képviseli kompetens hatóságként Magyarországot. A hazai részvétel több munkacsoportot érint, mind a humán egészségügy, mind a környezetegészségügy területén. A projekt megvalósítása során cél az antimikrobiális szerek megfelelő alkalmazását támogató keretrendszer kidolgozása és ezirányú szerteágazó szakmai együttműködések kialakítása az „Egy Egészség” koncepció jegyében.
Az NNGYK Közegészségügyi Laboratóriumi és Módszertani Főosztálya a környezetegészségügy területén egy egységes környezeti antimikrobiális rezisztencia (AMR)surveillance rendszer létrehozását, és egy olyan képzési program kialakítását tervezi megvalósítani a projekt során, amely a környezeti AMR emisszió problémájára és a csökkentés lehetőségeire hívja fel az érintett szakemberek és a lakosság figyelmét.
További információ a projektről: https://eu-jamrai.eu/